LATINČINA PRE ŠTUDENTOV PRÁVA - LINGUA LATINA AD USUM IURIS STUDIOSORUM

Rok vydania2018
Autor (podľa obálky)Mičková, Zuzana
Autori z UMBMičková Zuzana, Mgr., PhD.
ISBN978-80-557-1384-7
V právnej vede dodnes pretrváva osobité postavenie latinského jazyka. Zvláštnosťou právnickej latinčiny je jej prepracovanosť, resp. významová špecifickosť jednotlivých právnych obratov a definícií. Z tohoto dôvodu je bez kombinácie znalosti latinského jazyka a rímskeho práva právnická latinčina ťažko zrozumiteľná. Predkladaná publikácia sa delí na dve základné časti. Prvá časť publikácie – didaktická pozostáva zo šestnástich lekcií, v ktorých sú vysvetlené a precvičované na právnych spojeniach a sentenciách najzákladnejšie gramatické javy súvisiace s právnickou latinčinou. Druhá časť publikácie – terminologická je venovaná odbornej právnickej terminológii. Práve táto časť je užitočná a zaujímavá nielen pre študentov práva, počas celého obdobia ich štúdia, ale má ambíciu zaujať i absolventov práva v praxi. Výber terminológie je samozrejme sústredený najmä na rímske právo. Nachádzajú sa tu však i termíny z kánonického práva a termíny, ktoré sa používajú v súčasnom, najmä občianskom a trestnom práve.