QUO VADIS SÚČASNÁ SPOLOČNOSŤ (INTERDISCIPLINÁRNA REFLEXIA VYBRANÝCH TÉM)

Rok vydania2019
Autor (podľa obálky)Miriam Martinkovičová, Miroslava Knapková, Marián Kika, Viktória Dolinská
Autori z UMBTuschlová Miroslava, Mgr. Ing., PhD.; Kika Marian, PhDr., PhD.; Martinkovičová Miriam, doc. PhDr., PhD.
ISBN978-80-557-1605-3
Vysokoškolská učebnica „QUO VADIS súčasná spoločnosť (interdisciplinárna reflexia vybraných tém)“ spracováva najaktuálnejšie témy, ktoré rezonujú v súčasnej postmodernej spoločnosti. Z množstva skutočne naliehavých problémov autorský kolektív vybral päť –problematiku občianskej spoločnosti a kvality demokracie, tému kultúrnych hodnôt a hodnotovej reorientácie súčasnej spoločnosti, problematiku korupcie, oblasť sveta práce z hľadiska trendov a výziev pracovného trhu a problematiku kreovania virtuálnej reality ako paralelného digitálneho sveta súčasného človeka. Učebnica svojim spôsobom spracovania, štruktúrou a interdisciplinárnymi prienikmi stimuluje a rozvíja u študentov zručnosti kritického myslenia a premýšľania v súvislostiach. Každá téma je tak analyzovaná, posudzovaná a objasňovaná z pohľadu niekoľkých spoločenských a humanitných vied v ich aplikovanej podobe. Ide o sociológiu, politológiu, filozofiu, etiku, psychológiu a právo. Týmto spôsobom má študent možnosť získať prierezové vedomosti a poznatky hneď z niekoľkých vedných oblastí a vybudovať si tak návyk, postupovať týmto spôsobom aj pri reflektovaní iných problémov, tém či situácií, s ktorými sa v osobnom, pracovnom či občianskom živote stretne. Cieľom vysokoškolskej učebnice je kontinuálne kultivovať osobnosť študenta. Pomáha položiť solídne základy nielen vlastnej profesionality, ako jednoty odbornosti a morálnosti, ale aj pripraviť budúcich absolventov na život v spoločnosti, ako aktívnych občanov.