Keď navštívite ktorúkoľvek internetovú stránku, táto stránka môže uložiť alebo obnoviť informácie o vašom prehliadači, najmä v podobe súborov cookie. Tieto informácie sa môžu týkať vás, vašich preferencií, vášho zariadenia alebo sa môžu použiť na to, aby stránka fungovala tak, ako očakávate. Tieto informácie vás zvyčajne neidentifikujú priamo, vďaka nim však môžete získať viac prispôsobený internetový obsah. V týchto nastaveniach si môžete vybrať, že niektoré typy súborov cookie nepovolíte. Po kliknutí na nadpisy jednotlivých kategórií sa dozviete viac a zmeníte svoje predvolené nastavenia. Mali by ste však vedieť, že blokovanie niektorých súborov cookie môže ovplyvniť vašu skúsenosť so stránkou a služby, ktoré vám môžeme ponúknuť. Viac informácií

Vždy aktívne

INTELIGENTNÝ A UDRŽATEĽNÝ ROZVOJ CESTOVNÉHO RUCHU

Typ publikácieVedecká monografia
Rok vydania2023
Autor (podľa obálky)Tomáš Gajdošík, Zuzana Gajdošíková, Matúš Marciš
Autori z UMBLencsésová Zuzana, Ing.; Gajdošík Tomáš, Ing.; Marcis Matus
ISBN978-80-557-2102-6
Sektor cestovného ruchu a rovnako aj prostredie, ktoré ho ovplyvňuje, prechádza turbulentným obdobím, ktoré so sebou prináša významné zmeny v tom, ako bol cestovný ruch doteraz vnímaný. Je nevyhnutné rozvíjať cestovný ruch v súlade s princípmi udržateľného rozvoja, aby zdroje cestovného ruchu, ktoré aktuálne máme, zostali zachované a naďalej umožňovali fungovanie sektora cestovného ruchu. Na zlepšenie prínosu cestovného ruchu k udržateľnému rozvoju je vhodné využiť inteligentný prístup, ktorý sa v súčasnosti považuje za nástroj reakcie na zmenené podmienky na trhu. Inteligentný prístup k rozvoju cestovného ruchu nie je samotným cieľom, mal by byť vnímaný ako nástroj na dosiahnutie udržateľného, konkurencieschopného a odolného sektora cestovného ruchu. Napriek tejto myšlienke nebol v teórii a praxi doposiaľ jeho prínos k udržateľnému rozvoju cestovného ruchu dostatočne preskúmaný. Vedeckým cieľom monografie je preskúmať podstatu a uplatňovanie inteligentného a udržateľného rozvoja cestovného ruchu na Slovensku a v zahraničí a s využitím zistených výsledkov identifikovať možnosti využitia inteligentného prístupu v udržateľnom rozvoji cestovného ruchu. Uplatňovanie udržateľného a inteligentného cestovného ruchu je analyzované na viacerých úrovniach – návštevníckej (dopyt), podnikovej a cieľového miesta (ponuka), čo umožňuje dôkladnejšie posúdenie relevantných faktorov a vzájomných vzťahov. Na základe zistených skutočností sú formulované odporúčania pre smerovanie a princípy inteligentného prístupu pre udržateľný rozvoj cestovného ruchu novými zdrojmi údajov, delením sa o vedomosti a spoluprácou interaktívnym spôsobom, monitorovaním a implementáciou inteligentného a udržateľného rozvoja cestovného ruchu.